Pompa ciepła do mieszkania w bloku – czy to możliwe?
Pompa ciepła w mieszkaniu? Takie rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się trudne do wdrożenia. Najczęściej o takim systemie grzewczym mówi się w kontekście domów jednorodzinnych. Okazuje się jednak, że jego wdrożenie może być możliwe także w budynku wielorodzinnym. Zobacz jak.
Pompa ciepła w mieszkaniu: dwa scenariusze
Gdy mowa o pompie ciepła w mieszkaniu, można rozważyć dwa warianty wdrożenia takiego rozwiązania. Jakie konkretnie?
- Pierwszym z nich jest zamontowanie pompy ciepła do centralnego zasilania systemu grzewczego w całym budynku wielorodzinnym. Wówczas z jednej instalacji, o wysokiej mocy, korzystają mieszkańcy wielu lokali. Taki scenariusz jest coraz częściej realizowany w nowoczesnym budownictwie. Deweloperzy tworzą niewielkie bloki, które z powodzeniem można zasilić pompą powietrzną lub gruntową – w zależności od możliwości.
- Drugi wariant to indywidualnie montowana pompa ciepła, zasilająca jeden, konkretny lokal. Może ona zastąpić klasyczny, mieszkaniowy kocioł dwufunkcyjny na gaz. Urządzeń, które spełniają wymogi do montażu w budynku wielorodzinnym, z roku na rok przybywa. Jako czynnik chłodzący jest w nich wykorzystywany zazwyczaj propan (R290).
Warto jednak podkreślić, że zarówno wykorzystanie jednej, jak i drugiej opcji wymaga przystosowania mieszkania do montażu pompy ciepła.
Mieszkanie z pompą ciepła – jakie wymagania trzeba spełnić?
Co jest potrzebne, aby w mieszkaniu mogła „zagościć” pompa ciepła i spełniać swoją rolę? Podstawowe wymagania są podobne jak te dla budynków jednorodzinnych. Istotnymi kwestiami są:
- solidna termoizolacja, a co za tym idzie niskie zapotrzebowanie na ciepło – wymagane są więc ocieplenie ścian i dachu budynku, jak również wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na taką o niskim współczynniku przenikalności cieplnej;
- dostosowanie grzejników w lokalu do wymogów pompy ciepła – jeśli zdecydujesz się na model typu powietrze-woda, konieczne jest zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego, niskotemperaturowego; najlepiej sprawdzi się klasyczna „podłogówka”.
Poza tym, jeżeli pompa ma znaleźć się w domu i wykorzystywać wodę jako górne źródło, potrzebny będzie odpowiednio duży zbiornik na nią. Trzeba również zapewnić przestrzeń na montaż elementów hydraulicznych i samej jednostki.
Warto również pamiętać o niezwykle istotnej kwestii: montaż pompy ciepła w mieszkaniu może wymagać uzyskania zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac czy inwestycją w urządzenie warto skontaktować się z administracją. Być może postawi ona dodatkowe wymagania, zanim wyda zgodę na wdrożenie takiego systemu ogrzewania. Trzeba je będzie niezawodnie spełnić.
Jaka pompa ciepła do mieszkania?
Wybór pompy ciepła do mieszkania zależy od kilku czynników.
Do jednego czy wielu lokali?
Po pierwsze, inaczej decyzję podejmuje się przy tworzeniu ogrzewania dla pojedynczego lokalu, a inaczej – dla całego niewielkiego budynku jednorodzinnego.
W tym drugim wariancie można sobie pozwolić na działanie z większym „rozmachem” – choćby z uwagi na dużą wymaganą moc instalacji, jak również na podział kosztów na kilkoro inwestorów. Dlatego w grę mogą wchodzić zarówno urządzenia powietrzne, jak i gruntowe.
Gdy natomiast do zasilenia jest jedno 50-80-metrowe mieszkanie, należy wziąć pod uwagę kwestie logistyki oraz wydajności samego systemu. Do ogrzania takiej powierzchni potrzebna jest pompa o mniejszej mocy.
Powietrze-woda czy powietrze-powietrze?
Kolejna istotna kwestia to typ pompy ciepła do mieszkania. Jedną z opcji są wspomniane już pompy powietrze-wody nowej generacji. To jednak technologia relatywnie nowa, która dopiero się rozwija. Dlatego urządzeń wpisujących się w tę kategorię nie jest wiele.
Alternatywą może być zakup pompy powietrze-powietrze. Działa ona na podobnej zasadzie jak klimatyzacja. Dlatego jej montaż może przebiec sprawnie i komfortowo, a samo urządzenie nie zajmuje wiele miejsca. Na mniejszej powierzchni, np. w kawalerce, może ono służyć nawet jako samodzielne źródło energii. Na większej – jako główny „dostawca” ciepła, w połączeniu np. ogrzewaniem gazowym.
Jaki model wybrać? Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, dobrze sprawdzić ranking pomp ciepła. Rzetelne zestawienie pozwoli wyselekcjonować urządzenie, które połączy korzystną ceną z optymalnymi parametrami.
Podsumowanie
Pompa ciepła w mieszkaniu to rozwiązanie, którego zastosowanie stało się realne. Można je zastosować zarówno do zasilenia kilku-kilkunastu mieszkań w bloku, jak i pojedynczych lokali. Istotne jest jednak dobranie odpowiedniego urządzenia i spełnienie kluczowych wymagań technicznych. Taka inwestycja może się opłacać i przynieść długofalowe korzyści finansowe. Warto ją więc rozważyć.